Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando

logoKiedy rozwiązywano jednostkę, wiedzieliśmy, że nie może to oznaczać całkowitego zerwania naszych kontaktów. Chcieliśmy nadal spotykać się we własnym gronie. Zdecydowaliśmy, że będziemy przyjeżdżać do Bolesławca w pierwszy weekend września. Najpierw wszystko robiliśmy na wariackich papierach. Ale po kilku latach trzeba było to jakoś sformalizować. Ktoś musiał przecież wynajmować salę, płacić za obsługę, catering – mówi ppłk Andrzej Żdan.

Od początku w przygotowanie spotkań zaagażowało się kilka osób. Najbardziej aktywni są Bogdan Fiałkowski i Andrzej Kobzda.
W 2002 roku zarejestrowali Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej ” Commando „.

Sztandar

7 września 2002 stowarzyszenie otrzymało sztandar, ufundowany m. in. przez wladze Bolesławca, sponsorów i sympatyków specjednostki. Został zaprojektowny przez Andrzeja Żdana, Bogdana Fiałkowskiego oraz Jana Kuska.

Opis sztandaru
Płachta sztandarowa – przepisowa dla oddziałów W.P. obszyta złotą frędzlą.
Wstęgi biało-czerwone, związane u góry kokardą spiętą srebrnym ryngrafem. 
Głowica-Orzeł, odlew posrebrzany. Na tarczy amazońskiej napis: „62. KS COMMAND
Drzewce z 16 Gwoździami Pamiątkowymi.
Na stronie głównej wyhawtowano napis : Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej ” Commando ” . Na odwrotnej stronie znajdują się symbole związane z patronem, kompanią i jej spadkobiercami. Jest wiec naszywka 1. Samodzielnej Kompanii Commando, naszywka 62. kompanii specjalnej, odznaki 1. pułku specjalnego w Lublińcu oraz Stowarzyszenia Spadochroniarzy ” Trawers ” ze Złotoryi.

Flaga

Stowarzyszenie od początku swojej działalności posiada, także flagę ” Commando „. Została zaprojektowana przez Rajmunda Prusa. Flaga każdorazowo bierze udzial we wszystkich ważniejszych uroczystościach przeprowadzanych przez Stowarzyszenie. Ponadto w chwili obecnej znajduje sie razem z naszymi żołnierzami w Afganistanie i dumnie powiewa obok flagi Bolesławca. 20 kwietnia 2010 roku w ramach obchodów 65 rocznicy Wyzwolenia Bolonii razem z Grupą Rekostrukcji Historycznych 1 SKC ze Swarzędza zorganizowaliśmy wyprawę na wzgórze San Angelo. To właśnie w tym miejscu żołnierze 1 Samodzielnej Kompanii Commando wraz ze Szwadronem Szturmowym 15 Pułku Ułanów Poznańskich przelewali krew w walce o drogę do Rzymu.Na szczycie tej góry dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w imieniu Kapituły 62KS przekazaliśmy Flagę „Commando” dla GRH 1 SKC ze Swarzędza. 21 kwietnia 2010 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino Flagę „Commando” przekazujemy Giancarlo Langiano, który jest Dyrektorem Muzeum z pamiątkami po II Korpusie Gen.Andersa, jak i pamiątkami po 1 SKC .

« Powrót 1 2 3 4 5 6

Współpraca