Zwycięzcy Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2016” z wizytą w BBN

21.12.2016

UCZNIOWIE KLAS MUNDUROWYCH ZSE-T W RAKOWICACH WIELKICH

W WARSZAWIE

W dniach 18 – 20 grudnia 2016 roku na zaproszenie Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pana Pawła Solocha uczniowie klas mundurowych (wojskowych, strażackich, policyjnych) ZSE-T w Rakowicach Wielkich wraz z opiekunami i przedstawicielami Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej „Commando” w Bolesławcu, udali się do Warszawy.

 

Wizyta naszych uczniów w Warszawie była formą docenienia szkoły i wyróżnienia uczniów, którzy zdobyli Mistrzostwo Polski zwyciężając w III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych „Żagań 2016”, zorganizowanym w dniach 3- 8 października 2016 roku.

 IMG_2943_resize

Po przybyciu do Warszawy młodzież miała okazję z pomocą przewodnika podziwiać przepięknie udekorowaną w świątecznej scenerii Stolicę. Zwiedziliśmy Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście. Zapoznaliśmy się z bogatą historią Zamku Królewskiego, jak i również z historią Powstania Warszawskiego.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Pałac Prezydencki. Młodzież miała okazję zapoznać się z historią Pałacu Prezydenckiego, rolą Prezydenta RP jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zwiedziliśmy najważniejsze pomieszczenia Głowy Państwa.

Pałac Prezydencki 2_resize

Pałac Prezydencki 1_resize

Następnie udaliśmy się do Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie uczniowie mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach dotyczących Warszawskiego Garnizonu a przede wszystkich rolą i zadaniami DGW, historią Grobu Nieznanego Żołnierza. W wielkim skupieniu młodzież obejrzała zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz złożyła wiązankę kwiatów.

 Grób 2_resize

Kolejnym punktem naszej wizyty w Stolicy była wizyta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Celem wizyty było przedstawienie uczniom roli Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zadań i funkcjonowania Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz zaznajomienie z tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa, a także przedstawienie założeń strategii bezpieczeństwa Polski, ogólnej sytuacji geostrategicznej oraz stanu realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Odbyło się również spotkanie z Dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi gen. bryg. Jarosławem Kraszewskim oraz Zastępcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Ministrem Dariuszem Gwizdałą. Spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń świątecznych z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz wspólnie odśpiewaną kolędą.

IMG_2933_resize

IMG_2949_resize

IMG_2958_resize

IMG_2965_resize

IMG_2973_resize

DSCN6227

20161219_133956

IMG_2994_resize

Dyrektor Departamentu Wychowania, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Pan Sławomir Frątczak umożliwił młodzieży zwiedzenie Muzeum Katyńskiego. Była to wspaniała lekcja historii, która wywołała na uczniach niesamowite wrażenie.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ufundowali dla wszystkich uczestników wycieczki pamiątkowe upominki, za które serdecznie dziękujemy.

 

Adam Dymitroca

Bogusław Kuźlik  

Zdjęcia: BBN, Żagań

więcej: LINK

Współpraca