XXIV Mistrzostwa Stowarzyszeń Młodzieżowych

19.09.2018

16 września br. w 23 pułku artylerii zakończyła się rywalizacja Stowarzyszeń Młodzieżowych rozegranych w ramach „XXIV Mistrzostw sportowo – obronnych o puchar Ministra Obrony Narodowej”.

Przez trzy dni, od 13 do 16 września br. 8 zespołów męskich i 5 żeńskich rywalizowało w siedmiu konkurencjach sprawnościowych o miano najlepszej drużyny wśród Stowarzyszeń Młodzieżowych z całego kraju.

Podobnie jak w poprzednich edycjach mistrzostw dla jego uczestników przygotowano szereg wymagających konkurencji sprawnościowych. Drużyny miały do pokonania pięciokilometrowy marszobieg w terenie leśnym z zadaniami sprawnościowymi, musiały wykazać się umiejętnościami strzeleckimi w strzelaniu z krótkiej i długiej broni pneumatycznej oraz rzutu granatem na celność oraz odległość. Ponadto pokonywały tor przeszkód ośrodka sprawności fizycznej (OSF) oraz rywalizowały w sztafecie pływackiej 5 x 50 metrów.

Na trasie marszobiegu na punktach kontrolnych uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami sprawnościowymi, takimi jak przenoszenie 25 kilogramowych skrzynek z amunicją, ewakuować rannych do oddalonego o 100 metrów punktu ewakuacji, przepchnąć samochód osobowo – terenowy oraz przenieść zasobniki ZT-30L.

Trzydniową rywalizację młodzieży podsumowano podczas uroczystego apelu w niedzielę 16 września. Po odczytaniu protokołu końcowego mistrzostw przez szefa Sekcji WFiS 23pa mjr Jakuba Wołyńskiego, laureatów czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach sprawnościowych i zwycięzców klasyfikacji generalnej uhonorowano pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Na zakończenie uhonorowano wychowawców i opiekunów młodzieży.

Podsumowania rywalizacji Stowarzyszeń dokonali przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej płk Tomasz Szewczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 ks „Commando” st.chor.szt.rez. Bogdan Fiałkowski oraz dowódca 23 pułku artylerii płk Grzegorz Potrzuski.

Gratulując osiągniętych wyników zwycięskim drużynom oraz zaangażowania, wiedzy wojskowej i umiejętności zaprezentowanej przez wszystkich uczestników mistrzostw, jestem przekonany, że oprócz zdobytych pucharów i nagród wyniesiecie z nich przede wszystkim niezapomniane wrażenia. Słowa podziękowania kieruję także do wychowawców i opiekunów stowarzyszeń proobronnych za zaangażowanie i osobisty wkład pracy w działalności edukacyjnej” – mówił płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Za ducha walki, który towarzyszył młodzieży od pierwszego do ostatniego dnia mistrzostw podziękował ich organizator – Wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” st. chor. szt. rez. Bogdan Fiałkowski. Podziękował również przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej za wsparcie ich działalności służącej bezpieczeństwu i edukacji proobronnej młodzieży.

Na zakończenie głos zabrał dowódca 23 pułku artylerii płk Grzegorz Potrzuski, współorganizator mistrzostw na którego obiektach szkoleniowych zostały przeprowadzone, dokonując ich oficjalnego zakończenia.

Miło było mi Was gościć w 23 pułku artylerii i jestem przekonany, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Zapewniam, że bramy pułku stoją otworem dla młodych ludzi, którzy cenią sobie bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, szanują jej tradycje i chcieliby swoją przyszłość związać z żołnierską służbą. Gratulując wszystkim uczestnikom życzę Wam bezpiecznego powrotu do domów” – mówił płk. Potrzuski.

Klasyfikacja generalna drużyn uczestniczących w „XXIV Mistrzostwach Sportowo – Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych” przedstawia się następująco:

W grupie dziewcząt:

I miejsce – Liga Obrony Kraju z Rzeszowa

II miejsce – Liga Obrony Kraju z Chrzanowa

III miejsce – AWiR Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej SAS z Janowa Lubelskiego

W grupie chłopców:

I miejsce – Liga Obrony Kraju z Rzeszowa

II miejsce – Liga Obrony Kraju z Chrzanowa

III miejsce – OSP „Stołpno” z Międzyrzeca Podlaskiego

 

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński,

Zdjęcia: Jakub Fiałkowski

Współpraca