V Ogólnopolskie Mistrzostwa Sportowo – Obronne

20.09.2015

W dniach 14-17 września br. obiekty szkoleniowe 23 Śląskiego Pułku Artylerii były areną zmagań uczniów 19 klas mundurowych, uczestniczących w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Sportowo – Obronnych.

Po raz piąty do bolesławieckich koszar przyjechały reprezentacje klas mundurowych z terenu całego kraju, by wyłonić najlepszych w konkurencjach wymagających doskonałej kondycji fizycznej, znajomości zagadnień z zakresu wojskowości, a przede wszystkim posiadających umiejętność sprawnego działania w zespole.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” przy wsparciu logistycznym 23 Śląskiego Pułku Artylerii oraz Jednostki Poszukiwawczo – Ratowniczej BARYT.

15 września mistrzostwa zainaugurował dowódca bolesławieckich artylerzystów pułkownik Paweł Świtalski i Wiceprezes Stowarzyszenia „Commando” Bogdan Fiałkowski, życząc wszystkim zawodnikom jak najlepszych wyników i przysłowiowego „żołnierskiego szczęścia”. Po defiladzie i prezentacji uczestniczących zespołów rozpoczęła się zacięta rywalizacja.

Do udziału w tegorocznych mistrzostwach zgłosiło się 19 zespołów męskich i 12 żeńskich, w sumie blisko 200 uczniów. Podczas czterodniowych mistrzostw rozegranych na obiektach szkoleniowych bolesławieckiej jednostki drużyny rywalizowały w marszobiegu zespołowym na dystansie pięciu kilometrów (w trakcie którego musiały zrealizować szereg zadań sprawnościowych, takich jak rzut granatem do celu i na odległość, transport rannego, pokonanie toru sprawnościowego czy strzelanie z karabinka sportowego), pokonywaniu toru przeszkód na Ośrodku Sprawności Fizycznej oraz sztafecie pływackiej.

Wszystkie konkurencje wymagały od uczestników zawodów wszechstronnego przygotowania i żelaznej kondycji. Co jednak najważniejsze, nie zabrakło dużej dawki emocji i ducha sportowej rywalizacji. Mistrzostwa zakończyła uroczysta zbiórka, na której nagrodzono zwycięskie reprezentacje pucharami, dyplomami uznania oraz nagrodami rzeczowymi. Mistrzostwa sportowo-obronne uczniów klas mundurowych stanowiło zadanie zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej i było w całości przez nie sfinansowane.

W klasyfikacji generalnej najlepsze wyniki osiągnęły reprezentacje:
Klasyfikacja zespołów męskich:
• 1 miejsce – Zespół Szkół Ekonomiczno – Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich
• 2 miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Kamińskiego w Lubomierzu
• 3 miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Klasyfikacja zespołów żeńskich:
• 1 miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu
• 2 miejsce – Zespół Szkół Ekonomiczno – Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich
• 3 miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Kamińskiego w Lubomierzu

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński
Zdjęcia: 62 ks Commando

Współpraca