Rywalizacja żołnierzy NSR

25.09.2015

20 września br. w Bolesławcu zakończyły się V Mistrzostwa sportowo – obronne żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.
Trzydniowe zawody po raz piąty odbywały się na obiektach 23 pułku artylerii. Wzorem poprzednich edycji i tym razem zainteresowanie było spore. W konkurencjach sprawnościowych rywalizowało 68 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, w tym 38 mężczyzn i 10 kobiet. Dla uczestników tegorocznych mistrzostw przygotowano sześć konkurencji obejmujących: strzelanie z karabinka kbk AK na celność i skupienie, pływanie, pokonywanie toru przeszkód na Ośrodku Sprawności Fizycznej, rzut granatem oraz marszobieg. W trakcie tej ostatniej konkurencji musieli wykonać zadania na punktach kontrolnych, m.in. przenieść skrzynki z amunicją, rozłożyć i złożyć broń , pokonać tor przeszkód składający się z opon oraz przenieść zasobnik towarowy ZT – 30L).

Uroczyste podsumowanie mistrzostw odbyło się 20 września. W trakcie zbiórki organizator przedsięwzięcia: Wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” st. chor. szt. rez. Bogdan FIAŁKOWSKI oraz współorganizatorzy, dowódca 23 pułku artylerii wz. ppłk Sławomir KULA i komendant Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej „Baryt” st. sierż. Jan KUSEK uhonorowali zwycięzców pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Mistrzostwa sportowo-obronne żołnierzy NSR stanowiło zadanie zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej i było w całości przez nie sfinansowane.

W klasyfikacji generalnej najlepsze wyniki uzyskali:
Klasyfikacja kobiet:
1 miejsce – szer. rez. Adrianna KALA – 56 pkt.
2 miejsce – szer. rez. Marta OLEJNICZAK-WIELICZKO – 49 pkt.
3 miejsce – szer. rez. Katarzyna WIESNER – 45 pkt.
Klasyfikacja mężczyzn:
1 miejsce – szer. rez. Yevgen NIKITIN – 198 pkt.
2 miejsce – st. kpr. rez. Andrzej PIASKOWSKI – 197 pkt.
3 miejsce – st. szer. rez. Wojciech KOIS – 168 pkt.

Ponadto, za pięciokrotny udział w mistrzostwach sportowo-obronnych organizator zawodów wyróżnił nagrodą rzeczową st. szer. rez. Józefa KWAŚNICKIEGO.
Oprócz nagród rzeczowych, laureatów czołowych miejsc nagrodzono udziałem w kursie motorowodnym lub wspinaczki górskiej, który zostanie przeprowadzony przez Stowarzyszenie „Commando” na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński
Zdjęcia: 62 ks Commando

Współpraca