Poligonowe manewry młodzieży

20.03.2016

Blisko 200 uczniów klas mundurowych rywalizowało w zawodach sportowo-obronnych rozegranych 17 marca br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Świętoszowie.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” oraz 23 Śląski Pułku Artylerii. W tegorocznej, czwartej już edycji zawodów o puchar dowódcy pułku i prezesa stowarzyszenia rywalizowało 9 drużyn reprezentujących dolnośląskie szkoły kształcących młodzież w klasach mundurowych z Lubania, Zgorzelca, Piechowic, Lubomierza, Rakowic Wielkich i Bolesławca. Po inauguracji poligonowych zmagań młodzieży przez dowódcę 23pa płk Pawła Świtalskiego i wiceprezesa Stowarzyszenia „Commando” Bogdana Fiałkowskiego nadszedł czas zaprezentowania umiejętności sportowo – obronnych przez pasjonatów munduru.

Zawody realizowane były w formie marszobiegu zespołowego polegającego na pokonaniu 6 kilometrowej trasy w terenie leśnym oraz wykonania po drodze szeregu zadań sprawnościowych w możliwie najkrótszym czasie. Wszyscy uczestnicy zawodów musieli zmierzyć się z niezwykle trudnymi konkurencjami wymagającymi wiele umiejętności, a także odpowiedniego przygotowania i kondycji fizycznej.

Na początku zawodnicy musieli przenieść trzy skrzynki amunicyjne  o wadze dwudziestu pięciu kilogramów na odcinku trzydziestu metrów. Następnie  wojskowi instruktorzy sprawdzili znajomość udzielania pierwszej pomocy, po czym zespoły musiały przetransportować na noszach dwóch rannych  do oddalonego o kilkadziesiąt metrów punktu ewakuacji. Największy entuzjazm wśród uczestników zawodów wzbudziły jednak konkurencje wojskowe. Na kolejnych punktach zawodnicy musieli wykonać strzelanie z broni pneumatycznej na celność oraz rzut granatem. Na koniec pozostawiono konkurencję wymagającą siły fizycznej, która polegała na przepchnięciu samochodu osobowo – terenowego na odległość 30 metrów.  Zaangażowanie i wola walki  uczestników sprawiły, że rywalizacja przez cały czas trwania zawodów była niezwykle zacięta.

W wyniku przeprowadzonych konkurencji I miejsce uzyskała drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej z Lubania, zaś II i III miejsca zajęły reprezentacje  Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych z Rakowic Wielkich. Po odczytaniu protokołu i podsumowaniu zawodów, wiceprezes Stowarzyszenia „Commando” Bogdan Fiałkowski oraz szef sztabu 23pa ppłk Witold Zawadzki wręczyli zwycięskim drużynom puchary oraz nagrody rzeczowe.

 

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

Zdjęcia: 62ks Commando

Współpraca