Pamięć o komandosach z Monte Cassino

23.05.2014

15 maja br. członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej, kultywującego tradycje owianej wojenną chwałą l Samodzielnej Kompanii Commando, uczcili pamięć komandosów poległych w bitwie o Monte Cassino.

W 70. rocznicę uznawanej za jedną z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, bitwy o Monte Cassino, delegacja Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” wraz z uczniami klas wojskowych złożyła kwiaty pod pomnikiem w hołdzie komandosom polskim 1 Samodzielnej Kompanii Commando poległym podczas kampanii włoskiej oraz zmarłym żołnierzom 62 Kompanii Specjalnej, który znajduje się na terenie 23 pułku artylerii w Bolesławcu.

Oddanie szacunku poległym żołnierzom poprzedziło przypomnienie przez wiceprezesa Stowarzyszenia st. chor. sztab. rez. Bogdana Fiałkowskiego szlaku bojowego i przebiegu działań realizowanych przez kompanię w latach 1942-1944.

Po południu w Sanktuarium Maryjnym w Bolesławcu pamięć o poległych komandosach uczczono mszą świętą, którą odprawił ksiądz prałat dr Andrzej Jarosiewicz, dziekan Dekanatu Bolesławiec Wschód oraz kapelan 23 pułku artylerii ksiądz kapitan Tomasz Koczy.

Delegacja wraz z pocztem sztandarowym Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” wzięła ponadto udział w uroczystościach centralnych, odbywających się corocznie na Monte Cassino.

***

14 maja 1 Samodzielna Kompania Commando została podporządkowana 5 Kresowej Dywizji Piechoty i otrzymała rozkaz zdobycia wzgórz Castellone i San Angelo. W dniach 15-16 maja komandosi zajęli pozycje w rejonie wąwozu Inferno. Wieczorem 16 maja zostało sformowane „Zgrupowanie Commando” pod dowództwem majora Smrokowskiego, utworzone z Kompanii Commando i szwadronu szturmowego 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Rano 17 maja zgrupowanie przeprowadziło natarcie na wzgórze Casttellone, ponosząc ciężkie straty. Po południu wycofało się w kierunku wzgórza 705, a potem przez Widmo ponownie natarło na San Angelo. W dniach 17-18 maja utrzymało północno-zachodnią część wzgórza, gdzie doszło do licznych potyczek z patrolami niemieckimi. 19 maja zgrupowanie wraz z oddziałami 5 Kresowej Dywizji Piechoty wzięło udział w ostatecznym czyszczeniu rejonu San Angelo z oddziałów niemieckich. W walkach o rejon Monte Cassino straty kompanii wyniosły 52 rannych i 8 zabitych.

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-1-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-2-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-3-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-4-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-5-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-6-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-7-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-8-

62ks-Commando-Pamiec-o-Monte-Cassino-9-

Współpraca