Kwalifikacje wojskowe z udziałem „Commando”

27.02.2016

26.02.2016r. Kwalifikacje wojskowe z udziałem „Commando” 24 lutego br. członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” wspólnie z oficerami Wojskowej Komendy Uzupełnień z Bolesławca uczestniczyli w kwalifikacji wojskowej wśród młodzieży szkół kształcących uczniów w klasach mundurowych w Złotoryi, a kilka dni wcześniej w Lubaniu.

 

 

Bezpośrednie spotkania z młodzieżą, prelekcje i pokazy wyposażenia wojskowego stanowią jedną z wielu form działalności Stowarzyszenia na rzecz umacniania obronności państwa, wsparcia edukacji uczniów klas wojskowych, wychowania patriotycznego, a także kształtowania wizerunku polskiego żołnierza. Innym aspektem udziału w kwalifikacji wojskowej było uzupełnienie i uatrakcyjnienie spotkań z młodzieżą prowadzonych przez przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień, podczas których przekazywali informacje na temat różnych form służby wojskowej.

 

To początek dla przyszłych żołnierzy – oficerów, podoficerów i szeregowych, którzy swoją wiedzę i pozytywne cechy wykorzystają do stanowienia gwarancji i poczucia bezpieczeństwa innym. W myśl zasady: „ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś”, nasuwa się stwierdzenie że podczas kwalifikacji wojskowej wyłonią się przyszłe elity, mózgi taktyki i strategii.

 

Armię tworzy się nie w celu prowadzenia wojny lecz w celu utrzymania pokoju, więc byli Żołnierze 62 Kompani Specjalnej Commando przekazują „listę’’ powodów dla których warto założyć mundur żołnierza polskiego. Podczas prelekcji można dotknąć wyposażenia i uzbrojenia jednostek specjalnych oraz zadać szczegółowe pytania z doświadczeń liniowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się historia Polskiego Noża Szturmowego wz. 92., którego projekt powstał w 62 Kompanii Specjalnej w Bolesławcu z oznaczeniem 62KS. Każdy żołnierz kompanii, przed zjedzeniem posiłku rzucał nożem, co w czasie testów stanowiło sumę 30.000 oddanych rzutów do zniszczenia noża. „Jest to wytrzymała, piękna i fascynująca biała broń” – mówił st. szer. rez. Arkadiusz Korba podczas spotkań z młodzieżą.

 

„Młode pokolenie coraz częściej korzysta z zasobów jakie tkwią w żołnierzach z doświadczeniem podoba im się wiedza namacalna, czerpana z autopsji. Tych samych młodych ludzi można już potem spotkać w szkołach wojskowych, na zawodach sprawnościowych, uroczystościach narodowych, rekonstrukcjach historycznych i jako żołnierzy zawodowych” – podsumowuje udział w kwalifikacji wojskowej członek Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando.

 

Tekst: st. chor. sztab. rez. Bogdan Fiałkowski

Zdjęcia: kpt. Jerzy Szelinger

Współpraca