Dzień dziecka

13.06.2014

31 maja w Bolesławcu odbył się festyn militarny z okazji dnia dziecka zorganizowany przez 23 Śląski Pułk Artylerii i Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando. Dzień wcześniej artylerzyści zaprezentowali wyposażenie i sprzęt wojskowy podczas dnia otwartych koszar w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego Straży Granicznej w Lubaniu.

Co roku w ten wyjątkowy dla najmłodszych dzień, żołnierze garnizonu bolesławieckiego wspólnie z funkcjonariuszami innych służb mundurowych oraz komandosami ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 ks Commando zapoznają młodzież z tajnikami pełnionej przez siebie służby, a także wyposażeniem i specjalistycznym sprzętem.

Piękna, słoneczna pogoda oraz moc atrakcji przygotowanych na festynie militarnym z okazji dnia dziecka zapewniły wspaniałą zabawę wszystkim jego uczestnikom. Organizatorem pikniku militarnego byli komandosi, którzy wspólnie z artylerzystami przygotowali dla dzieci wiele konkursów i zabaw integracyjnych, pokaz wyposażenia żołnierskiego, strzelania z broni pneumatycznej i ASG, a także pokazy modeli latających zorganizowane przez bolesławiecki klub modelarski.

Najmłodsi uczestnicy festynu oblegali dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny oraz stoiska ze słodyczami. Równocześnie odbywały się konkursy indywidualne i rodzinne, których uczestnicy honorowani byli atrakcyjnymi nagrodami. Tradycyjnie już w punkcie gastronomicznym można było również skosztować wojskowej grochówki i potraw z grilla. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem organizatorzy stanęli na wysokości zadania i jak na Dzień Dziecka przystało zapewnili najmłodszym mnóstwo zabawy i radości.

W dniu poprzedzającym festyn militarny artylerzyści gościli w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego Straży Granicznej. Udział w dniu otwartych koszar stanowił okazję do zaprezentowania uczniom szkół powiatu lubańskiego 122 milimetrowej wyrzutni artyleryjskiej WR-40 LANGUSTA oraz 152 milimetrowej armatohaubicy DANA. Instruktorzy z dywizjonów artylerii samobieżnej i rakietowej bolesławieckiego pułku oprócz prezentacji sprzętu bojowego odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące warunków oraz specyfiki służby w jednostce artylerii.

Te ostatnią młodzież mogła poznać dokładniej w punkcie promocyjnym, gdzie prezentowano filmy ze szkolenia poligonowego oraz strzelań amunicją bojową realizowaną przez pododdziały 23 pułku artylerii. Pokaz broni strzeleckiej oraz nauki celowania z wykorzystaniem ASG i broni pneumatycznej przygotowało Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 ks „Commando”. Wojskowi instruktorzy uczyli także rozkładania i składania broni. Z zaproszenia organizatorów „dnia otwartych koszar” skorzystało blisko 1500 uczniów i mieszkańców miasta.

Galeria

Tekst i zdjęcia: kpt. Remigiusz Kwieciński

Współpraca