Bieg Cross Commando – w hołdzie żołnierzom 62 kompanii specjalnej z Bolesławca

11.09.2015

5 września 2015 roku w bazie Novo Selo odbył się bieg kondycyjny ku czci komandosów z 62 kompanii specjalnej w Bolesławcu.

Jak co roku w pierwszą sobotę września, w dniu swojego święta przy pomniku poległych żołnierzy z 1 samodzielnej kompanii commando, zawiązanej podczas II wojny światowej i zmarłych żołnierzy 62 kompanii specjalnej gromadzą się komandosi z całej Polski. Z tej okazji na uroczystej zbiórce odczytywane są rozkazy o nadaniu wyróżnień i przyznaniu nagród, po której następuję defilada poszczególnych roczników komandosów. Po oficjalnych uroczystościach rozpoczyna się wspólny festyn, który jest okazją do żołnierskich wspomnień. Wspólne spotkanie kończy złożenie wiązanek kwiatów na grobach zmarłych żołnierzy.

Kapelanem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 kompanii specjalnej jest ksiądz porucznik Przemysław Tur, który w łączności ze swoimi podopiecznymi zorganizował w Novo Selo bieg kondycyjny na dystansie 8 kilometrów z plecakiem obciążonym wagą 20 kilogramów, w pełnym umundurowaniu wojskowym. Na pokonanie dystansu uczestnicy mieli półtorej godziny. Pierwszy z zawodników przekroczył metę już po 45 minutach. Bieg ukończyli wszyscy zawodnicy. Zwycięzcy otrzymali statuetki brunatnego misia „Wojtka”, który w stopniu kaprala służył podczas II wojny światowej w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Andersa. Ponadto przyznano pamiątkowe ryngrafy, koszulki, a wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni okolicznościowymi certyfikatami. Sędzią głównym zawodów był starszy chorąży sztabowy Wojciech Tarnowski. Bieg odbył się dzięki życzliwości Dowódcy XXXII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Kosowa, podpułkownikowi Arkadiuszowi Kujawie.

Zwycięzcą biegu został podporucznik Łukasz Szeloch. Kolejne stopnie podium należały do starszego szeregowego Bartłomieja Lewandowskiego oraz starszego szeregowego Krzysztofa Cieśluka.

Po biegu żołnierze mogli zapoznać się z historią 62 kompanii specjalnej oglądając filmy i prezentacje. Przy kawie i napojach żołnierze dzielili się wrażeniami z biegu i wspólnie gratulowali sobie ukończenia tej wymagającej rywalizacji.

W niedzielę 6 września br. ksiądz porucznik Przemysław Tur odprawił Mszę Świętą w intencji poległych i zmarłych komandosów wspominając w czasie homilii ich hart duch i oddanie Ojczyźnie. Opowiedział też zebranym w kaplicy wiele interesujących historii o działalności 62 kompanii specjalnej, która była spadkobiercą tradycji 1 samodzielnej kompanii commando. 

Oficer Prasowy PKW KFOR KOSOWO 

ZDJĘCIA

 

Współpraca