71 Rocznica zdobycia Monte Cassino

25.05.2015

18 maja 2015r. o godzinie 18:00 przed Pomnikiem Poległych Komandosów z 1 SKC i 2 Baonu oraz zmarłych żołnierzy 62 KSC  okolicznościowe przemówienie wygłosił były dowódca ppłk Edward Mroczek. Poza przypomnieniem męstwa i odwagi naszych komandosów z 1 SKC, którzy brali udział w tej bitwie wspomiał także o tym,że po 20 latach od przekazania sztandau 1 SKC do Muzeum Wojska Polskiego sztandar ten staraniem wielu osób a także dobrej woli Dyrektora Muzeum WP wraca do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Jednostka Wojskowa Komandosów jest najstarszą polską jednostką specjalną, kontynuującą tradycje formacji, które w znaczący sposób zapisały się na kartach historii naszego kraju. W 2009 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej 1 Pułk Specjalny Komandosów przejął dziedzictwo tradycji: 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”, Batalionu AK „Zośka”, Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, Batalionu AK „Parasol”, 1 Batalionu Szturmowego oraz 62 Kompanii Specjalnej „Commando”.Nastepnie głos zabrał kapela 23 ŚPA ks.kpt. Tomasz Koczy,który poprosił aby minutą ciszy uczcić pamięć za tych co polegli na ziemi włoskiej  i zmarli służąc w 62 KSC. W uroczystości uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic, która zapaliła znicze i złożyła wiązankę kwiatów.Po uroczystości przed pomnikiem wszyscy udali się do Bazyliki Mniejszej gdzie odbyła się msza w intencji 71 Rocznicy zdobycia Monte Cassino!

BITWA O MONTE CASSINO –  JEDNNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH BITEW II WOJNY ŚWIATOWEJ.

Pierwsze uderzenie alianckie na Monte Cassino, które rozpoczyna się 17 stycznia 1944 r zostaje odparte. Podczas drugiego, (operacja „Avenger”) 15 lutego 1944 r, klasztor nie zostaje zdobyty, a wskutek nalotów bombowców przestaje istnieć. Trzecia operacja zwana „Dickens” również zakończyła się fiaskiem aliantów. Czwarte uderzenie było określane jako misja ostatniej szansy. Rozpoczyna się z 11 na 12 maja 1944 r. od zmasowanego ostrzału pozycji niemieckiej przez prawie 2000 dział. W tym samym czasie toczy się najbardziej zawzięta walka na „Widmie” z udziałem 1 Samodzielnej Kompanii Commando. Ataki polskich żołnierzy znacznie nadwyrężyły spójność obrony niemieckiej. W obliczu okrążenia, feldmarszałek Kesselring w nocy z 17 na 18 maja wydaje rozkaz odwrotu. 18 maja 1944 r polskie wojska wkraczają na teren klasztoru, wywieszając na jego ruinach polską flagę, a w południe plut. Emil Czech odgrywa na jego terenie hejnał mariacki. Kilka dni później wojska alianckie przełamują linię Gustawa.

W czasie walk o Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Straty 1 Samodzielnej Kompanii Commando w walkach w rejonie Monte Cassino wyniosły 52 rannych i 2 zabitych.

Na miejscowym cmentarzu umieszczono napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie”. 

JAJ_1665 JAJ_1676 JAJ_1785 JAJ_1793 JAJ_1791

Współpraca